Make your own free website on Tripod.com

داروهای گیاهی

 

    معرفی برخی از داروهای گیاهی :

اکالیپتوس

ساكنين اوليه استراليا ـ بوميهاي استراليايي ـ از برگهاي اكاليپتوس براي درمان جراحات و پايين ‌آوردن تب استفاده مي‌كردند. آنها همچنين مي‌دانستند اگر در منطقه بياباني استراليا به نام آتبك (Outback) با بي‌آبي مواجه شوند، مي‌توانند ريشه‌هاي اكاليپتوس را، كه آكنده از آب است، از زمين براي رفع تشنگي بيرون بياورند. برگهاي اكاليپتوس و روغني كه آنها توليد مي‌كنند سبب كشتن باكتريها و رفع ناراحتيهاي تنفسي افراد مبتلا به خناق، آسم و برونشيت مي‌شود.

 

   اشکال موجود

اين گياه به صورت روغن مايع اساسي، روغن اساسي به شكل پماد تنتور برگ (محلول تهيه شده از گياه و الكل يا گياه، الكل و آب)، برگ خام و چاي قابل دسترسي است. قطره‌هاي ضد سرفه تجاري، انواع شربتها، مايعات تبخيركننده، روغنهاي ماليدني، انواع خميردندان و مواد شستشوي دهان حاوي روغن اكاليپتوس يا تركيب اصلي آن يعني سينئول است.

چای سبز

چاي سبز معمولاً براي معالجه بيماريها تجويز نمي‌شود. اما مردم در تمام نقاط جهان پي برده‌اند كه نوشيدن چاي سبز به طور روزانه فوايد سلامتي زيادي دارد. چاي سبز ماده پيشگيري كننده مهمي در قبال سرطان، افزايش چربيهاي خون، سفت شدن رگها و حفره‌هاي دندان تلقي مي‌شود. اين گياه در قبال اسهال خوني ناشيي از باكتري مصونيت ايجاد مي‌كند. چاي سبز در رفع پاره‌از از عفونتهاي قارچي، باكتري و حتي ويروسي (نظير سرماخوردگي عادي) نيز مفيد است.

پلي‌فنول چاي سبز حتي در مقايسه با ويتامينهاي C و E ضد اكسيد كننده بهتري است. چاي سبز براي سيستم هاضمه شما نيز مفيد است. چاي سبز سبب مي‌شود كه روشنتر فكر كنيد و حتي قوه بينايي شما را نيز تقويت مي‌كند. اين گياه رگها را تقويت و از تجمع چربيهاي زياد در خون جلوگيري مي‌كند. اين گياه خلط را از گلوي ملتهب پاك و اثر مواد سمي را خنثي مي‌كند. تانين موجود در اين گياه مي‌تواند از تداوم اسهال جلوگيري كند. اگر درصدد افزايش ميزان تانين در چاي هستيد، بگذاريد بيشتر دم بكشد.

زالزالک

زالزالك در اروپا، به ويژه در آمان براي معالجه بيماران مبتلا به فعاليت نامنظم قلب مورد استفاده قرار مي‌گيرد. زالزالك در درمان آنژين، سفتي رگها و برخي از انوا عخفيف بي‌نظمي ضربان قلب نيز مؤثر است. اگر پزشك معالج شما مصرف زالزالك را برايتان توصيه كرده است، احتمالاً از بيماري قلبي خيلي جزئي رنج مي‌بريد و مطالعات به عمل آمده نشان مي‌دهد كه زالزالك مي‌تواند در كنترل آن به شما كمك كند.

   اشکال موجود

       زالزالك به صورت انواع كپسول، تنتور، عصاره‌هاي مايع استاندارد يا عصاره‌هاي جامد عرضه مي‌شود. مي‌توان از برگها، گلها و دانه‌هاي زالزالك خشك چاي نيز درست كرد.

زنجبیل

زنجبيل اصالتاً يك گياه چيني و هندي است و در اين كشورها در طول بيشتر از 4000 سال در پخت و پز غذا مصرف شده است. از آنجا كه مردم علاقه وافري به طعم تند و بوي معطر آن داشته‌اند و نوعي خاصيت گرمايي داشته و براي درمان درد معده موثر بوده است، كاشفان و جهانگردان در سرتاسر نقاط گرمسيري آن را كشت داده‌اند. ريشه اين گياه در دمان سرگيجه، تعريق، تهوع و استفراغ ناشي از بيماري حركتي يا دريازدگي مؤثر واقع مي‌شود. اين گياه همچنين گلودرد، سردردها، پاره‌اي از انواع دردهاي قاعدگي و آرتريت و تب و درد ناشي از انواع سرماخوردگيها و آنفلوانزا را درمان مي‌كند.

   اشکال موجود

شركتهاي دست‌اندركار و فعال در زمينه فرآورده‌هاي گياهي، زنجبيل را به صورت عصاره، تنتور، انواع كپسول يا روغن آن عرضه مي‌كنند.

مي‌توانيد ريشه زنجبيل تازه را نيز بخريد و با دم كردن تكه‌هاي آن به اندازه نصف كف دست يا با نصف قاشق چايخوري دكمه رنده شده، شسته شده و پوست‌دار در آب گرم يا با ريختن نيم ليتر آب جوش روي 30 گرم ساقه ريشه‌دار، چاي زنجبيل درست و مصرف كنيد.

زرشک

مصرف طبي زرشك به دوره مصر باستان مي رسد كه فراعنه و ملكه‌ها، اين گياه را با تخم رازيانه به منظور درمان طاعون مصرف مي‌كردند. امروزه، گفته مي‌شود اين گياه درد مفصلي، روماتيسم و تورم ناگهاني پسوريازيس را تسكين مي‌بخشد. انواع عفونتهايي كه زرشك مي‌تواند در درمان آنها موثر واقع شود عبارتند از: عفونت گلو، مجاري ادراري، مجاري معده‌اي ـ روده‌اي، ريه‌ها، عفونتهاي مخمري و اسهال.

سبوس ريشه و ساقه اين گياه خاصيت درماني دارد. ريشه و ساقه اين گياه زر رنگ است و اروپاييها و آمريكاي شمالي براي رنگ‌آميزي لباس از آن استفاده مي‌كردند. اما تركيبات موجود در سبوس اين گاه زرشك را به عنوان يك گياه درماني مطرح كرده است. سبوس و پوسته اين گياه حاوي الكالوئيد هست، كه به عقيده برخي از افراد آنتي‌بيوتيك است و به عقيده متخصصان طب گياهي سبب تحريك خاصيت ضد عفوني غشاي مخاطي بدن مي‌شود.

   اشکال موجود

زرشك در شكل چاي، كپسول، عصاره‌ها، مايع يا تنتورها و يا پماد موضعي عرضه مي‌شود. عصاره‌هاي حاصل از اين ماده به صورت دارويي حاوي 8 تا 12 درصد محتواي الكالوئيد ايزوكينولين استاندارد شده است.

سیر

بوي مشمئزكننده سير كه براي برخي از افراد زننده است، از طريق تنفس و حتي پوست بدن فرد پس از مصرف آن قابل حس است. به رغم اين، كارشناسان گياهان دارويي در سرتاسر جهان اين گياه را به عنوان يكي از مهمترين داروهاي گياهي تلقي مي‌كنند. اين گياه در ميان بسياري از فرهنگها در طول هزاران سال هم مصرف غذايي و هم مصرف دارويي داشته است.

شیرین بیان

از ديرباز براي درمان انواع سرفه‌ها و نيز به عنوان يك داروي مسكن در پوست مورد استفاده بوده است. مردم از آن براي درمان اسپاسم و تورم، برونشيت، روماتيسم و ورم مفاصل نيز سود مي‌جويند. مي‌توانيد از آن به عنوان ملين نيز استفاده كنيد. بسياري از پزشكان فرآورده‌هاي تهيه شده از ريشه اين گياه را براي درمان زخم گوارشي و التهاب معده مزمن تجويز مي‌كنند (گاستريت مزمن). برخي ديگر ريشه اين گياه را براي نارسايي اوليه فوق كليه تجويز مي‌كنند.

   اشکال موجود

فرآورده‌هاي شيرين بيان از ريشه پوست كنده يا پوست‌دار خشك آن تهيه مي‌شوند. شكل پودري ريشه و همچنين محصولات ريشه‌اي كه به شكل خوبي برش داده شده‌اند، عصاره‌هاي خشك و عصاره‌هاي مايع اين گياه نيز يافت مي‌شوند.

فلفل

فلفل كه به فلفل قرمز نيز معرف است، براي اولين بار از سوي سرخپوستان "كاراييب" به خارج آمريكا معرفي شد. "كپساسين" ماده‌ در فلفل است كه سبب گرم بودن اين گياه مي‌شود. هر چند كه فلفل گياهي گرم است، اما كپساسين موجود در آن در واقع سبب كاهش درجه حرارت بدن مي‌شود كه يكي از دلايل اصلي تمايل مردم مناطق آب و هوايي گرم به مصرف زياد فلفل محسوب مي‌شود. اين ماده همچنين به بسياري از خواص درماني فلفل كمك مي‌كند تا سيستم قلبي ـ عروقي را تحريك، سيستم هاضمه را تقويت، درد موجود روي پوست يا مفاصل بدن را تسكين بخشد و به مثابه "داروي ضد احتقان و ضد باكتري" عمل مي‌كند.

فلفل ميزان كلسترول خون را پايين مي‌آورد. كه اين امر باعث پايين آمدن فشار خون مي‌شود. اين گياه همچنين از انعقاد خون در رگهاي خوني جلوگيري مي‌كند، اين خواص فلفل به پيشگيري از بيماريهاي قلبي نظير آرترواسكلروز (سخت شدن رگها) كمك مي‌كند. هر چند فلفل سبب سوزش زبان مي شود، اما اين گياه واقعاً مسكني قوي است.

   اشکال موجود

فلفل را مي‌توان با خوردن فلفل قرمز خام يا پخته شده مصرف كرد. پودر فلفل قرمز خشك نيز موجود است كه مي‌توان آنرا به غذا اضافه كرد، در مايعات، چاي يا شير مخلوط كرد يا كپسول آنرا مصرف كرد. شكل كرم آن نيز براي استعمال موضعي موجود است (بايد حاوي حداقل 025/0 درصد كپساسين باشد).

نعناع

نعناع در درمان بسياري از امراض معده موثر است و روند هضم خوب را سرعت مي بخشد. بنا به خواص آرامبخشي و كرخ كردن اعضا، اين گياه براي انواع سردردها و ناراحتيهاي پوست مفيد است. اين گياه بسياري از بيماريهاي مربوط به سرماخوردگيها و عوارض آنفلوانزا را درمان مي‌كند.

   اشکال موجود

از برگهاي تازه نعناع مي‌توان نعناع خشك تهيه كرد و اين نوع فرآورده چاي در سطح گسترده‌اي قابل دسترسي است.

تنتور: عطر نعناع نوعي محلول الكلي است كه حاوي 10% عصاره برگ آن است. براي تهيه تنتور در منزل، روغن نعناع را به نسبت يك به دو با الكل دانه خالص مخلوط كنيد.

كپسولهاي داراي پوشش روده‌اي كه به منظور عبور كپسول از معده به روده‌ها به طرز خاصي تهيه شده است (2% ميلي ليتر روغن نعناع در هر كپسول).